CASA VIVA Pinot Noir

CASA VIVA, CASABLANCA VALLEY, CHILE

Odrůda: 100% Pinot Noir

Barva: Středně rubínová.

Vůně: Komplexní vůně ostružin, černých třešní a muškátového oříšku.

Chuť: Jemná chuť ovocného charakteru, s tóny jahod a skořice, svěží kyselinkou, zralými taniny a dobrou délkou.

Snoubení s jídlem: Vhodné k tmavšímu drůbežímu masu, tučným rybám, těstovinám, grilované zelenině, paštikám i kozím a ovčím sýrům.

: ks 265 Kč
 
Druh červené
Odrůda Pinot Noir
Vinařství Casa Viva
Země původu Chile
Vinařská oblast Casablanca Valley
Potenciál zrání Víno zrálo na nerezu a v použitých sudech z francouzského dubu po dobu 8 měsíců.
Ideální teplota podávání 13 – 15 °C
Obsah alkoholu 14,5%
Počet v kartonu 6 ks
Objem 0,75l

CHILE - Chile je jedním z nejvyspělejších států států jihoamerického kontinentu. Dnes se tato dlouhá, úzká země na úpatí And právem nazývá výkladní skříní jižní Ameriky. A díky novým moderním technologiím a skvělým podmínkám produkuje vína světové třídy. Počátky chilského vinohradnictví sahají až do 16.století a jsou spojeny s příchodem španělských dobyvatelů. Byli to právě oni, kdo do Chile vinnou révu přivezli. V polovině 18. století se začaly používat i francouzské klasické odrůdy jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc aj. Moderní historie začala v osmdesátých letech minulého století, kdy se masivně začaly používat nerezové tanky pro řízenou fermentaci a dřevené sudy ke staření vín. Ruku v ruce s růstem kvality vín, začal růst i jejich export. Vzrostl i počet vinařství – v roce 1995 jich bylo 12 a v roce 2005 již 70. Nejdůležitější a nejproduktivnější oblastí je Central Valley (centrální údolí) se svými čtyřmi regiony (Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley) a severnější oblast Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca. Podnebí ve všech regionech je výrazně ovlivněno pohořím And na východě a Tichým oceánem na západě. Vinice jsou vysazovány na pláních mezi andskými horami, podél hlavních řek Maipo, Rapel a Maule. Díky 5000 km délky Chile je zde velmi různorodé klima – od horkého a suchého na severu až po chladnější na jihu. Průměrný roční srážkový úhrn činí pouze 38 mm, proto je většina chilských prémiových vinic uměle zavlažována. Poloha vinic v podhůří And způsobuje velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Tyto velké teplotní rozdíly umožňují v hroznech udržet dostatek kyseliny a aroma. Celkově se podnebí podobá středomořskému – průměrné roční teploty jsou 15-18°C. Chilský vinařský zákon je blíž kalifornskému, než např. francouzskému AOC systému. Zákon, který začal platit v roce 1995, stanovuje hranice pěti hlavních oblastí (Atacama, Coquimbo, Aconcagua, Valle Central a Southern Chile) a reguluje značení na etiketách. Zákon také stanovuje, že víno musí obsahovat minimálně 75% odrůdy deklarované na etiketě, stejně tak jako uvedeného ročníku a regionu původu. U vyšších tříd se také můžeme setkat s klasifikací Reserva a Gran Reserva, ovšem s mnohem přijatelnějším cenovým navýšením než např. ve Španělsku. Neobsahuje však pravidla pro užívání odrůd vín, vinohradnictví ani postupy výroby. Přes krátkou vinařskou historii této země jsou chilská vína velmi populární a vyhledávaná. Za příznivou cenu nabízí příjemná, ovocná, nezaměnitelná a výrazně buketní vína pro nenáročné i pro znalce.

Casa Viva se zrodilo jako koncept a další značka známého chilského vinařství Casas del Bosque. Byla založena v roce 1993 v údolí Casablanca. Vinařství Casas del Bosque se zaměřuje na výrobu a prodej prémiových vín, vlastní pěstování a lahvování vín. Nachází se uprostřed vinic v Casablanca Valley, poblíž města Valparaiso, které je vyhlášeno jako místo Světového dědictví UNESCO. Údolí Casablanca je jeden ze světově proslulých regionů pro výrobu vín z chladného podnebí, se silným vlivem oceánu a výraznými teplotními rozdíly mezi dnem a nocí. Na všechny kroky produkce vín Casa Viva pečlivě dohlíží renomovaný enolog Grant Phelps z Nového Zélandu.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář