Šunka Jamón Serrano Reserva, 7kg

Kód: 0211
3 260 Kč 2 835 Kč bez DPH
Momentálně nedostupné

Španělská sušená šunka s kostí

Detailní informace

Detailní popis produktu

Doba zrání: 12-15 měsíců

Váha: cca 7 kg

Trvanlivost: 9 měsíců

Skladování: Uchovávejte v suchu a chladu.

Návod na správné skladování a krájení šunky najdete ZDE.

Španělská sušená šunka Serrano patří v gastronomickém světě mezi fenomén. Tradičně se podává jako tapas, ale jíst jí můžete jen tak. Vaření s ní bylo a je zárukou kvalitního gurmánského zážitku.

Vlastnosti:

Barva: intenzivní červeno-fialové zbarvení se světlými proužky tuku. 

Chuť: velmi charakteristická, jemná, intenzivní, lahodná a mírně slaná

Aroma: intenzivní s příjemnou charakteristickou vůní.

Textura: pevná, šťavnatá, pravidelná a bez lokalizované jemnosti.

Jamón serrano je sušená šunka získávaná z  bílých prasat. Již v dávných dobách obyčejní lidé v horských oblastech Španělska nakládali šunku do mořské soli a poté ji nechávali zavěšenou na určitém místě v domě k usušení. Zhruba za 12 až 18 měsíců bylo možno šunku upevnit na  stojan, ze kterého si kdokoliv mohl speciálním nožem ukrojit jemný plátek a vychutnat si lehkou svačinku, nejlépe v doplnění s ovčím sýrem queso manecho.

V současné době představuje jamón serrano asi 90% z celkové produkce šunky ve Španělsku.

Technika výroby zůstává zachovaná, avšak dnes se již počítá se s využitím moderních technologických postupů. Šunka se vyrábí nejčastěji z druhu prasat Duroc, Pietrain, Landrace a dalších bílých prasat vyskytujících se po celé Evropě. Srovnáme-li však výrobu tohoto druhu šunky v ostatních zemích a ve Španělsku, musíme konstatovat, že španělská šunka je mnohem sušší, má pravidelnou strukturu, jemné mramorování, purpurovou barvu a intenzivní

Gastronomické tipy:

Pro nadšence šunky Serrano je správné odkrajování šunky velmi důležité, zvláště pro chuť a texturu. Odkrajuje se na tenké plátky, které se nejlépe nechají 30 minut dýchat, stejně jako dobré víno. Spolu se šunkou mohou být podávány další doplňující španělské produkty jako jsou například olivy, pražené mandle nebo cherry rajčátka mezi jinými, což dodá na jedinečném gastronomickém zážitku alá Andalusie. Šunku Serrano je také možno použít jako doplněk do salátů anebo jako přísadu do teplých pokrmů, například do těstovin.

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Přidat komentář
Nevyplňujte toto pole: