Jižní Afrika

Tradice pěstování vinné révy v Jižní Africe sahá do sedmnáctého století, kdy s ním začali holandští usedlíci. Dodnes je tento vliv znát z názvů vinařských oblastí i na vinětách láhví vín.

V roce 1659 to byl Jan Van Riebeeck, kdo "vytvořil" první víno s názvem "Jižní Afrika". V roce 1685 byla založena první vinice v oblasti Stellenbosch. O dnešní významné postavení těchto vinic se ale až o mnoho let později zasloužil Henrik Cloete. Ten vinohrady osázel odrůdami Muscat Blanc a Chenin Blanc a začal vyrábět velice kvalitní vína. Žel tyto první úspěchy při pěstování vína v Jižní Africe byly zmařeny počátkem devatenáctého století, kdy vinice napadl révokaz a celý vinohrad zničil.

Jihoafrická vína byla poprvé klasifikována v roce 1973. Dnes je v zde 60 oblastí, které nesou označení původu a kvality WO (Wine of Origin). Vína, takto označená na hrdle láhve, musí být vyrobena 100% z deklarované odrůdy a regionu. Na vinicích WO se může pěstovat jen 75 odrůd. Nejtypičtějsí jihoafrickou odrůdou je Pinotage, Chenin Blanc a Sauvignon Blanc.

Většina vinařství je situována do oblasti Kapského města, kde je k pěstování vína vhodné klima. Díky Benuelskému proudu z Antarktidy zde vane chladivý mořský vánek, který vytváří chladné podnebí, nezbytné pro výrobu vína.

Vedle odrůdy Pinotage, která je pro Jižní Afriku typická, patří mezi hlavní pěstované odrůdy Jižní Afriky Chardonnay, Chenin Blanc, Sauvignon Blanc, Muscat, Cabernet Sauvignon, Merlot, Shiraz a Pinot Noir.

Mezi významná vinařství patří Kanonkop Estate, Vriesenhof a Lanzerac.

V dnešní době je Jižní Afrika vyhledávanou a módní vinařskou zemí světa a vinařství zde zažívá velký rozmach. Ze 102 000 ha vinic je 73% mladších 10 let.