Vinařství L. A. Cetto

L.A. Cetto je jedním z nejvyhlášenějších a nejstarších vinařství Mexika. Italský emigrant z Trentu, Don Angelo Cetto, jej založil v mexickém státě Baja California v roce 1928 a využil znalostí a zkušeností ze své rodné země. Sever Itálie se svým chladným a větrným podnebím výrazně liší od horkého a suchého Mexika, a proto byly začátky vinařství komplikované a hrozny nedosahovaly potřebné kvality. První prodaná vína v roce 1930 byla proto vína fortifikovaná, ve stylu sherry a portského.

Údolí Guadalupe leží v regionu Ensenada ve státě Baja California jižně od Kalifornie. Tato oblast je ovlivněna Tichým oceánem a hrozny jsou ochlazovány častými ranními mlhami, zatímco během horkých dní ideálně dozrávají. V tak suchém prostředí netrpí problémy se škůdci a plísněmi a nedostatek vody nutí kořeny révy pronikat hluboko do písčité půdy místního podloží. 

V roce 1963 převzal vinařství jeho syn Luis Agustín Cetto a rozhodl se pro nové technologie a rozšířil rozlohu vinic. Začal také experimentovat s vysazováním různých odrůd na různých místech údolí, aby pro ně našel nejvhodnější podmínky.

V roce 1965 do vinařství přizvali mladého italského vinaře jménem Camillo Magoni, který se narodil a vyrostl v Piemontu, a tak není překvapivé, že jeho specializací a posedlostí byla odrůda Nebbiolo, používaná pro výrobu slavných vín Barolo a Barbaresco. Ačkoli se tato odrůda ve světě kromě pár regionů v Itálii téměř nepěstuje, Magoni pro ni viděl v Mexiku velký potenciál a rozhodl se porušit konvence.

Značku L. A. Cetto, pojmenovanou po svém otci, založil Luis Augustin v roce 1975 a vybudoval vinařství do podoby, jak vypadá dodnes. V osmdesátých letech začal kupovat půdu a okolní vinice a stal se vedoucí postavou vinařství v Mexiku.

Dnes již třetí generace této vinohradnické rodiny Luis Alberto Cetto s hrdostí pokračuje v tradici, kterou započal jeho děd, a využívá moderní postupy a technologie, které inovátorsky propagoval jeho otec. Vinařství stále vlastní jeho otec Luis Augustin a  Camillo Magoni je stále hlavním enologem. Jeho vize skvělých vín z odrůdy Nebbiolo se naplnila a L. A. Cetto Private Reserve Nebbiolo je světově uznávaným vínem a dostalo se do žebříčku 25 nejlepších Nebbiolo světa, jako jediné nepocházející z Piemontu.  

V současnosti je L. A. Cetto největším vinařstvím v Mexiku a vlastní 1600 ha vinic na několika místech údolí Valle de Guadalupe, kde pěstují mnoho odrůd pro výrobu bílých, růžových, červených, šumivých i dezertních vín a 60 % jejich produkce je exportováno do 27 zemí světa, včetně České republiky.