Chile

Chile je jedním z nejvyspělejších států států jihoamerického kontinentu. Dnes se tato dlouhá, úzká země na úpatí And právem nazývá výkladní skříní jižní Ameriky. A díky novým moderním technologiím a skvělým podmínkám produkuje vína světové třídy.

Počátky chilského vinohradnictví sahají až do 16.století a jsou spojeny s příchodem španělských dobyvatelů. Byli to právě oni, kdo do Chile vinnou révu přivezli.

V polovině 18. století se začaly používat i francouzské klasické odrůdy jako Cabernet Sauvignon, Merlot, Chardonnay, Sauvignon Blanc aj.

Moderní historie začala v osmdesátých letech minulého století, kdy se masivně začaly používat nerezové tanky pro řízenou fermentaci a dřevené sudy ke staření vín.

Ruku v ruce s růstem kvality vín, začal růst i jejich export.

Vzrostl i počet vinařství - v roce 1995 jich bylo 12 a v roce 2005 již 70.

Nejdůležitější a nejproduktivnější oblastí je Central Valley (centrální údolí) se svými čtyřmi regiony (Maipo Valley, Rapel Valley, Curicó Valley, Maule Valley) a severnější oblast Aconcagua s údolími Aconcagua a Casablanca.

Podnebí ve všech regionech je výrazně ovlivněno pohořím And na východě a Tichým oceánem na západě. Vinice jsou vysazovány na pláních mezi andskými horami, podél hlavních řek Maipo, Rapel a Maule. Díky 5000 km délky Chile je zde velmi různorodé klima - od horkého a suchého na severu až po chladnější na jihu. Průměrný roční srážkový úhrn činí pouze 38 mm, proto je většina chilských prémiových vinic uměle zavlažována.

Poloha vinic v podhůří And způsobuje velké rozdíly mezi denními a nočními teplotami. Tyto velké teplotní rozdíly umožňují v hroznech udržet dostatek kyseliny a aroma. Celkově se podnebí podobá středomořskému - průměrné roční teploty jsou 15-18°C.

Chilský vinařský zákon je blíž kalifornskému, než např. francouzskému AOC systému. Zákon, který začal platit v roce 1995, stanovuje hranice pěti hlavních oblastí (Atacama, Coquimbo, Aconcagua, Valle Central a Southern Chile) a reguluje značení na etiketách. Zákon také stanovuje, že víno musí obsahovat minimálně 75% odrůdy deklarované na etiketě, stejně tak jako uvedeného ročníku a regionu původu. U vyšších tříd se také můžeme setkat s klasifikací Reserva a Gran Reserva, ovšem s mnohem přijatelnějším cenovým navýšením než např. ve Španělsku. Neobsahuje však pravidla pro užívání odrůd vín, vinohradnictví ani postupy výroby.

Přes krátkou vinařskou historii této země jsou chilská vína velmi populární a vyhledávaná. Za příznivou cenu nabízí příjemná, ovocná, nezaměnitelná a výrazně buketní vína pro nenáročné i pro znalce.