Jaký Malbec vybrat na oslavu Světového dne Malbecu?

17.dubna vzdejte hold symbolu argentinského vinařství - Malbecu! Restaurace, vinotéky, wine bary, ambasády, konzuláty i domovy. Připojte se k oslavám a připijte si s námi na tuto Argentinskou národní odrůdu! Dejte si k Malbecu nejlépe šťavnatý argentinský steak, se kterým se díky silné struktuře a robustním taninům báječně snoubí, a oslavy mohou začít!

Jaký Malbec ale vybrat? 
Zde máte pár tipů, aby Vaše soukromá Malbec party byla hodna oslavy „srdce argentinských vinic“. 
Jdeme na to, pusťte si tango a zde je první tip. 

malbec-lahve-2017-small – kopie

1.Chci si pochutnat, rozšířit obzory a přitom nezruinovat peněženku.

Aberdeen Angus Malbec, Finca Flichman
Argentina, Mendoza
100% Malbec
Mendoza je vinařská oblast v Argentině, kde se vyrábí více než 60% z celkové produkce argentinských vín a celých 84% z celkového exportu, tvoří vína vyprodukovaná právě v této oblasti. Klimatické podmínky v této oblasti jsou pro Malbec naprosto ideální a znalost chuti Malbecu z Mendozy je naprostý základ. Malbec z vinařství Finca Flichman založené už v r.1873 má krásnou, intenzivní granátovou barvu. Ve vůni cítíme aroma lesního ovoce a fialek. V chuti je komplexní s tóny červeného ovoce s náznakem máty. Má hezky zakulacené taniny a dlouhou dochuť. Skvělý bude s pečeným nebo grilovaným hovězím a grilovanou zeleninou, nebo výraznějšími sýry.

2. Chci si pochutnat a objevit něco nového a výjimečného.

Colomé Estate Malbec, Bodega Colomé
Valle Calchaquí Salta, Argentina

85% Malbec, 15% Tannat, Cabernet Sauvignon, Syrah, Petit Verdot 
Nadmořská výška, která vytváří mikroklima společně s pestrým terroir, je velmi důležitým faktorem, který se výrazně promítá do projevu vína. Co takhle ochutnat víno, které pochází z vinařství vlastnící nejvýše položené vinice na světě (3111 m.n.m.)? To už je něco výjimečného! Zaujme nás už barva tohoto vína, která je velmi tmavá, sytě granátová. Poté v nose ucítíme výrazné aroma tmavého a červeného ovoce, ostružin, černého rybízu, třešní, malin a mineralitu s tóny fialek a koření. V chuti nás ohromí jeho intenzita a plnost, která je ovšem velmi sametová a zakulacená s vyzrálými taniny, tóny zralého tmavého ovoce. Nakonec ucítíme jemný,dlouhý závěr. Toto víno kombinujte s pokrmy z červeného masa, zvěřiny a zrajícími sýry.

3.Chci si pochutnat na tom nejlepším a oslavit den Malbecu s veškerou parádou!

FIN Single Vineyard Malbec, Del Fin del Mundo
Neuquén, Patagonia, Argentina
100% Malbec
Název vinařství „Bodega del Fin del Mundo“ znamená v překladu "vinařství z konce světa", neboť nekonečná vzdálenost provincie Neuquén v Patagonii konec světa opravdu připomíná. Jsou zde však ideální klimatické podmínky pro pěstování. Keře vinné révy
(jedná se o velmi aromatické odrůdy), které se zde pěstují, jsou vystaveny extrémně vysokým teplotním rozdílům mezi dnem a nocí, který činí více než 20°C. Vinařství získalo za svůj Malbec FIN Single Vineyard medaili z The International Wine Competition 2011 v Londýně.
Na konci světa je vinice, na které se pěstuje Malbec. A to je on! Barvu má učebnicově Malbecovou, sytou, tmavou, granátově červenou s fialovými odlesky. V chuti je maximálně intenzivní. Zasáhne Vás květinová vůně fialek, máty, ovocné tóny švestkových povidel, kořenitý nádech hřebíčku a lékořice doprovázený dotekem kokosu a tabáku. V chuti je jemné, ale smyslné, plné a vyvážené s elegantní kyselinkou. Taniny má krásně vyzrálé a závěr velmi dlouhý. K tomuto vínu by byl hřích (za který se nekompromisně propadnete do pekla) si nedat kvalitní argentinský steak! 
Dobře, může být i BBQ.

4. Chci oslavovat, ale mám rád lehká vína.

El Portillo Malbec Rosé, Salentein 
Mendoza, Argentina
100% Malbec
Vína z odrůdy Malbec nemusí být jen červená, těžká a s vysokým obsahem alkoholu. Tato odrůda je vhodná i na výrobu lehkých ovocných růžových vín. Bodegas Salentein bylo založeno v roce 2000 na úpatí údolí Uco. Dnes se může pochlubit 2.000 ha v horních polohách údolí, z nichž 800 ha je osázeno vinicemi v různých nadmořských výškách, které jsou jedny z nejvyšších na světě. Samotné sklepy tohoto vinařství se nacházejí 1200 m.n.m., přímo uprostřed vinohradů Salentein. PORTILLO je řada vín pojmenovaná po horském průchodu, který spojuje Andy s údolím Uco. Jde o řadu mladých vín, která se odlišují barvou, vůní i chutí danou jedinečným stylem vinařského umění pana Gustavo Bauzá. Barva totoho vína je jemná, světle růžová. Ve vůni můžeme cítit širokou škálu ovoce, jako jsou jahody, černé višně, ale i džem. V chuti je svěží díky hezky zakomponované kyselince, závěr je jemný a dlouhý. K tomuto vínu si můžete dát např. pizzu nebo zeleninové saláty. Nezapomeňte vychladit na 10 °C.